Komputerowe testy psychomotoryczne jako alternatywa dla aparatury do badań psychotechnicznych

Sprawność psychomotoryczna

Sprawność psychomotoryczna to zdolność do szybkiego i precyzyjnego wykonywania działań wymagających jednoczesnej aktywności umysłowej i fizycznej. Powiązana jest z poziomem funkcjonowania układu ruchu (sprawność kończyn, dłoni i palców) oraz układu nerwowego (szybkość reagowania, koordynacja ruchu, szybkość wyboru, sprawność spostrzegania, przetwarzania informacji i podejmowania decyzji).

Ocena sprawności psychomotorycznej umożliwia ocenę zdolności do efektywnego i bezpiecznego funkcjonowania w różnych sytuacjach, zwłaszcza w kontekście pracy wymagającej dokładności i szybkości działania.

Główny obszar zastosowania testów sprawności psychomotorycznej obejmuje badania psychologiczne realizowane w ramach psychologii transportu: (badania kierowców, kandydatów na kierowców, egzaminatorów, kandydatów na instruktorów i egzaminatorów), medycyny pracy (badania operatorów wózków, dźwigów, suwnic, koparek, itd.), psychologii sportu (badania sportowców różnych dyscyplin), psychologii pracy.

Miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy czy aparat Piórkowskiego to nazwy aparatury do badań psychotechnicznych, które jeszcze ciągle znajdują się na wyposażeniu pracowni psychologicznych.

Te urządzenia do badań psychotechnicznych mają już swoich technologicznych następców.

Testy do oceny sprawności psychomotorycznej systemu OPTIMIS stanowią alternatywę dla znanej psychologom od lat aparatury do badań psychotechnicznych. Pozwalają na ocenę następujących właściwości psychologicznych:  

Szybkość reakcji – czas odpowiedzi na proste bodźce zewnętrzne i przetwarzanie prostych informacji.  

Adekwatność reakcji – zdolność do dostosowania reakcji do charakteru i intensywności bodźca.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa – umiejętność synchronizacji wzroku z ruchami rąk oraz wnioskowania w sytuacji wymagającej przetwarzania złożonej informacji przestrzennej. 

Ocena sprawności psychomotorycznej umożliwia ocenę zdolności do efektywnego funkcjonowania w różnych sytuacjach, zwłaszcza w kontekście pracy wymagającej dokładności i szybkości działania. Główny obszar zastosowania testów sprawności psychomotorycznej obejmuje badania psychologiczne realizowane w ramach psychologii transportu, medycyny pracy, psychologii sportu, psychologii pracy.

SIRT
Test czasu reakcji prostej

Test SIRT pozwala na określenie parametrów reakcji psychomotorycznej na bodźce wzrokowe. Ocenia szybkość reakcji prostej i stabilność reakcji.

Więcej o SIRT
CHORT
Test czasu reakcji z wyborem

Test CHORT pozwala na określenie parametrów reakcji psychomotorycznej na bodźce wzrokowe. Ocenia szybkość reakcji i adekwatność reakcji w sytuacji złożonej.

Więcej o CHORT
HECOR
Test czasu koordynacji wzrokowo-ruchowej

Test HECOR pozwala na ocenę koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Więcej o HECOR
SPANT
Dwumywiarowy test  koordynacji
wzrokowo-ruchowej

Test SPANT pozwala na ocenę koordynacji wzrokowo-ruchowej w sytuacji złozonej.

Więcej o SPANT

Umów się na bezpłatną prezentację systemu Optimis

Zarezerwuj termin